Buşra TATARİ ÇELİK

Depresyon

Depresyon
Sağlıklı bir ruhsal yapıya sahip olan insanlarda, istenmeyen yaşantılar karşısında sıkıntı, üzüntü, stres, kaygı gibi duygusal tepkiler gelişebilir. Bu duygusal tepkilere depresif duygular denilmektedir. Depresif duygular normaldir, doğaldır ve normal bir insanda olması gerekir. Gündelik hayatın akışında ortaya çıkan bu olağandışı can yakan olayların yarattığı olumsuz duyguları depresyondan ayıran en önemli kıstas; belirtilerin şiddeti ve ne kadar sürdüğü ile alakalıdır. Depresyon teşhisi koyabilmek için kişinin şikâyetlerinin en az iki haftadır sürüyor ve mesleki/sosyal anlamda hayatını ketleyerek, kişinin günlük işlevselliğini büyük oranda etkiliyor olması gerekir. Kişinin günlük fonksiyonlarını etkileyen depresyon, beyni ciddi anlamda etkileyen bir hastalıktır.
Depresyon bir kişilik özelliği olmadığı gibi, kişinin destek almadan tek başına bu durumdan çıkması beklenemez ve beklenmemelidir.
 
Depresyon, psikiyatrik hastalıklar arasında en sık görülenlerden biri olup, toplumda her altı kişiden biri yaşamının bir döneminde depresyon geçirmektedir. Genellikle genç yaşlarda ortaya çıksa da, çocukluktan yaşlılığa her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlıktır. Sosyo-ekonomik düzeyin düşük olması, işsizlik, yalnız olmak, boşanmış ya da hiç evlenmemiş olmak depresyona girme riskini daha da arttırmaktadır. Yapılan istatistiklere göre kadınlarda depresyon görülme sıklığı erkeklere oranla iki kat daha yüksektir. Bunun nedenleri olarak; kadınlardaki mens (adet) dönemi, hamilelik süreci, doğum sırası, doğum sonrası ve hormonların en çok değiştiği menopoz dönemi sayılabilir.
 
Depresyonun belirtileri arasında; olumsuz ve karamsar, kötümser düşünme, umutsuz olma, çaresiz hissetme, yaygın anksiyete(kaygı), motivasyon azlığı, hayattan keyif alamama, istek duymama, boşluk ve anlamsızlık hissi, amaçsızlık, her şeyden ilgi kaybı, insan ilişkilerine tahammül edememe, unutkanlık, dikkat dağınıklığı, günlük enerjide azlık, yorgunluk hissi, uykuda artış\azalış, iştah düzensizliği sıralanabilir.
 
Gelecek ve geçmişle alakalı olumsuz düşünceler. Geçmişin keşke’leri ve yoğun suçluluk duygularına takılıp kalma, gelecekten umutlu olamama, şimdiki an içinse kendini yetersiz, önemsiz ve değersiz hissetme görülebilir.
Eğer yukarıda yazılan belirtiler an az iki haftadır sizde ya da herhangi bir yakınınızda var ise; en kısa zamanda mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir