Buşra TATARİ ÇELİK

Sınav ve Motivasyon

Sınav ve Motivasyon
İlkokuldan başlayıp 12 yıllık kesintisiz eğitimle birlikte isteğe bağlı olarak hayat boyu devam eden peşi sıra sınavlar olmaktayız. Bu sınavlar bizim geleceğimizi de etkilediğinden ister istemez kaygı ve heyecan yaşamaktayız. Motivasyonumuz için bu heyecana ihtiyaç duyarız. Bu durumda nasıl motivasyonunuzu yükseltip dikkatinizi toplayabilirsiniz. Bunun birkaç yolu var: İlk olarak gireceğiniz sınavın sonucunu düşünerek hayallerinizin gerçekleşmesi halinde neler olabileceğini tezahür ederek motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Böylece ne olmak istediğine karar verir ve daha iyi güdülenirsiniz. Ayrıca her zaman ikinci bir plan da cepte olmalı. Başarılı olmak için elinden gelen yapılmalı, gerçekçi hedefler konmalı, her hangi bir başarısızlık durumunda B planı oluşturulmalı ve sınavın son seçenekmiş gibi düşünülmesinden kaçınılmalıdır. Unutulmamalıdır ki olumsuz düşünceler motivasyonu azaltır, kaygı ve stresin tavan düzeye çıkmasına dolayısıyla başarısızlığa götürür.
Ayrıca bütün gün ders çalışmak, bilginin karışarak birbirinin içine girmesine neden olur. Bu nedenle günlük 15-30 dk yürüyüş yapılmalı ya da öğrencinin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda hobi alanında desteklenmelidir. Dersler sayısal ve sözel olarak bir sayısal bir sözel şeklinde beyinin sağ ve sol loblarını parça parça kullanmayı ve bir alana yüklenmeden

Peki ne yapmalı?

Bu dönemi atletlerin 1000 metre koşularına benzetebiliriz. Nasıl ki onlar belli bir tempo ile koşuyorlarsa ve son metrelerde tempolarını arttırıyorlarsa bu dönemdeki öğrencilerde yıl içinde belli bir tempo ile koşmalıdırlar. Her zaman sistemli ve planlı olmakta fayda var, özellikle sınavlara hazırlanılan dönemlerde. Yumurta kapıya dayandığında değil, en erken bir sene evvelinden düzene oturtulmalı, başta daha konuları kavramaya dayalı daha sonra test çözmeyi daha da artırarak ve en son konu tekrarlarıyla paralel bir program oluşturulmalıdır.

  • İlk olarak denemelere girin. Denemeler boy aynasıdır. Nerede ne eksik var hepsini söyler.
  • Hata yapmaktan korkmayın. Hatalarınız sayesinde o konuya geri dönmek o konudaki eksikliği kapama fırsatı verir.
  • Denemelerde stratejini oluşturur, gerçek sınavlara prova yaparsınız.
  • Geçmiş yıllarda çıkan soruları mutlaka çözün ve unutmayın ki antrenmansız sahaya çıkılmaz. Bu sorular sizin kondisyon kazanmasını sağlar.
  • Son olarak özel bir sorununuz sıkıntınız olduğu zaman mutlaka bir destek alın. Bu desteği uzmanından almaya özen gösterin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir